ادکلن چیست

ادکلن چیست؟ آشنایی با تاریخچه و نت‌های مختلف ادکلن

ادکلن نوعی عطر است که غلظت کمتری نسبت به انواع رایحه‌های دیگر مانند ادوپرفیوم یا ادوتویلت دارد. ادکلن معمولاً سبک، تازه و مناسب برای استفاده روزمره است. اما ادکلن چگونه به وجود آمد؟ مواد تشکیل‌دهنده یک ادکلن چیست؟ تفاوت بین تستر ادکلن و سمپل یا نمونه چیست؟ در این مقاله با بررسی تاریخچه، ترکیب و انواع ادکلن، به این سؤالات و موارد دیگر پاسخ خواهیم داد.

تاریخچه ادکلن

پیدایش ادکلن را می‌توان در قرن هجدهم جستجو کرد، زمانی که یک عطرساز ایتالیایی به نام جیووانی ماریا فارینا به شهر کلن آلمان نقل‌مکان کرد و عطر جدیدی ساخت که نام آن را به نام سکونت‌گاه جدیدش گذاشت. ادکلن فارینا با الهام از بوی مرکبات، گل‌ها و گیاهانی که در منطقه با آن مواجه شده بود، ساخته شده‌بود. او ادکلن جدید خود را این‌گونه توصیف کرد:

“رایحه‌ای که مرا به یاد صبح بهاری در ایتالیا می‌اندازد، بوی گل نرگس، شکوفه‌های پرتقال درست پس از باران. این رایحه به من طراوت می بخشد، حواس و تخیل من را تقویت می‌کند.”

ادکلن فارینا موفقیت‌آمیز بود و خیلی‌زود در میان اشراف و خانواده سلطنتی اروپایی محبوب شد. همچنین موردعلاقه ناپلئون بناپارت بود که طبق گزارش‌ها هر روز از چندین بطری ادکلن استفاده می‌کرد. فرمول اصلی Farina امروزه هم توسط شرکتی که او تأسیس کرد، Farina gegenüber تولید می‌شود.

با گذشت زمان، اصطلاح “ادکلن” به هر عطری اطلاق شد که غلظت کمتری از روغن‌های معطر داشت، معمولاً بین 2٪ تا 5٪. ادکلن‌ها را می‌توان از ترکیبات مختلفی مانند مرکبات، گل، چوب، ادویه یا نت‌های آبی تهیه کرد. ادکلن‌ها معمولا برای آقایان طراحی می‌شوند، اما ادکلن‌های یونی‌سکس یا بدون جنسیت و زنانه نیز تولید و موجود هستند.

مواد تشکیل‌دهنده ادکلن

ادکلن از سه جزء اصلی روغن‌های معطر، الکل و آب تشکیل شده است. روغن‌های معطر، ماده اصلی عطر هستند که بوی متمایزی به آن می‌دهند. الکل برای حل‌کردن و حفظ روغن‌های معطر و همچنین کمک به تبخیر آنها روی پوست استفاده می‌شود. از آب برای رقیق‌کردن الکل و کاهش تند‌شدن بوی عطر استفاده می‌شود.

روغن‌های معطر موجود در ادکلن به سه دسته نت ابتدایی، نت میانی و نت پایه تقسیم می‌شوند.

نت‌های بالایی اولین برداشت ازعطر هستند که معمولاً تازه و سبک هستند. آنها به سرعت تبخیر می‌شوند و حدود 15 دقیقه ماندگاری دارند. نمونه‌هایی از نت‌های بالایی مرکبات مانند لیمو، لیموترش، پرتقال و گریپ فروت هستند. گیاهانی مانند نعناع، ریحان، رزماری و ادویه‌جاتی مانند زنجبیل، فلفل و هل.

نت‌های میانی، قلب عطر هستند که معمولاً گلی یا میوه‌ای هستند. آنها پس از محوشدن نت‌های بالایی ظاهر می‌شوند و حدود یک ساعت باقی می‌مانند. نمونه‌هایی از نت‌های میانی گل‌هایی مانند گل رز، یاس، اسطوخودوس و شمعدانی هستند. همچنین میوه‌هایی مانند سیب، گلابی، هلو، توت و چوب‌هایی مانند سرو، صندل و کاج.

نت‌های پایانی، پایه و اساس عطر هستند که معمولا گرم و غنی بوده و چندین ساعت یا حتی چند روز روی پوست باقی می‌مانند. نمونه‌هایی از نت‌های پایه عبارتند از مشک، عنبر، وانیل، چرم و تنباکو.

ترکیب این سه دسته برای هر ادکلن، یک پروفایل بوی منحصر به فرد ایجاد می‌کند. نسبت ایم ترکیب‌بندی (روغم معطر، آب و الکل) نیز شدت و ماندگاری رایحه را مشخص می‌کند.

انواع ادکلن

ادکلن‌ها دارای انواع مختلفی هستند که برای اهداف گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرند. عطر، که به طور عمده برای استفاده شخصی و یا برای مراسم خاص تولید می‌شود، یک محصول رایحه‌دار است که از مخلوطی از اسانس‌ها، روغن‌های عطری و مواد دیگر تشکیل شده است. تسترها، که معمولاً در فروشگاه‌ها برای تست و آزمایش عطر برای مشتریان قرار داده می‌شوند، به عنوان نمونه‌ای از عطر اصلی بدون بسته‌بندی نهایی ارائه می‌شوند. نمونه‌ها یا سمپل‌ها نیز معمولاً به صورت رایگان یا با کمی هزینه کمتر از نسخه اصلی در فروشگاه‌ها یا با خرید عطر دریافت می‌شوند تا مشتریان بتوانند رایحه و کیفیت عطر را قبل از خرید اصلی خود تست کنند.

 تستر ادکلن

تسترادکلن، یک بطری ادکلن است که برای اهداف آزمایشی توسط مشتریان یا خرده‌فروشان استفاده می‌شود. تسترها معمولا از نظر کیفیت و کمیت با محصول اصلی یکسان هستند، اما ممکن است بسته‌بندی یا برچسب متفاوتی داشته باشند. برای مثال، تسترها ممکن است جعبه‌های ساده داشته باشند یا اصلاً جعبه نداشته باشند. آنها ممکن است برچسب‌هایی داشته باشند که روی آن نوشته شده است “تستر” یا “برای فروش نیست”. یا ممکن است درپوش یا اسپری نداشته باشند.

تسترها برای استفاده در فروشگاه‌ها یا پلتفرم‌های آنلاین در نظر گرفته شده‌اند که مشتریان می‌توانند قبل از خرید، عطرهای مختلف را امتحان کنند. تسترها قرار نیست به طور مستقیم به مصرف‌کنندگان فروخته شوند، اما گاهی اوقات ممکن است توسط برخی از فروشندگانی که می‌خواهند موجودی خود را تسویه کنند یا سود بیشتری کسب کنند، با قیمت‌های تخفیفی عرضه شوند.

تستر ادکلن چیست

 سمپل ادکلن

سمپل ادکلن که همان نمونه و مقدار کمی از ادکلن است که به صورت رایگان یا با قیمت پایین توسط تولیدکنندگان یا خرده‌فروشان به شما هدیه داده می‌شود. نمونه‌ها معمولاً از نظر مقدار و بسته‌بندی کوچکتر از تسترها هستند. برای مثال، نمونه‌ها ممکن است در ویال‌ها یا کیسه‌هایی که فقط حاوی چند میلی‌لیتر از ادکلن هستند، ارائه شوند. آنها ممکن است هیچ جعبه یا برچسبی نداشته باشند. یا ممکن است به جای نام تجاری، نام یا کدهای عمومی داشته باشند.÷

نمونه‌ها به‌عنوان ابزار تبلیغاتی یا مشوق‌هایی برای مشتریانی که می‌خواهند عطرها یا مارک‌های جدید را بدون تعهد به خرید در اندازه کامل امتحان کنند، در نظر گرفته شده است. نمونه‌ها برای مسافرانی که می‌خواهند ادکلن‌های موردعلاقه خود را به روشی راحت و قابل جابجایی، حمل کنند نیز مفید است.

عطر ادکلن

عطر ادکلن، اصطلاحی است که برای توصیف بو و کیفیت کلی یک ادکلن استفاده می‌شود. عطر ادکلن به عوامل متعددی از جمله مواد تشکیل‌دهنده، غلظت، فرمولاسیون، محل نگهداری و کاربرد عطر بستگی دارد.

این مواداولیه تشکیل‌دهنده ادکلن هستند که می‌توانند طبیعی یا مصنوعی باشند. موادطبیعی از گیاهان، حیوانات یا موادمعدنی مانند گل، میوه، چوب، مشک یا کهربا به دست می‌آیند. موادمصنوعی مانند آلدئیدها، کومارین یا ایزو و سوپر در آزمایشگاه‌ها ایجاد می‌شوند. کیفیت و کمیت مواد بر روی عطر ادکلن و همچنین قیمت و در دسترس‌بودن آن تاثیر می‌گذارد.

غلظت، بیانگر درصد روغن‌های معطر موجود در ادکلن است که استحکام و مدت‌زمان آن را مشخص می‌کند. هر چه غلظت آن بیشتر باشد، عطر قوی‌تر و ماندگارتر است. با این حال، غلظت بالاتر به معنای هزینه بیشتر و تطبیق‌پذیری کمتر است. ادکلن‌ها کمترین غلظت را در بین انواع عطرها دارند که آن‌ها را برای استفاده معمولی و مکرر مناسب می‌کند.

فرمولاسیون، دستورالعمل یا فرمولی است که مواد را به روشی خاص ترکیب می‌کند تا عطری منحصربه‌فرد ایجاد کند. فرمول؛ یک راز تجاری است که توسط پتنت‌ها یا علائم‌تجاری محافظت می‌شود. فرمول ساخت ادکلن می‌تواند در طول زمان تغییر کند. فرمولاسیون بر روی عطر ادکلن و همچنین هویت و محبوبیت آن تاثیر می‌گذارد.

محل نگهداری، نشان‌دهنده نحوه نگهداری ادکلن است که بر کیفیت و طول عمر آن تأثیر می‌گذارد. ادکلن‌ها باید در مکان‌های خنک، خشک، تاریک و به دور از گرما، نور و رطوبت نگهداری شوند. ادکلن‌ها نیز باید در ظروف اصلی خود نگهداری شوند و درب یا اسپری‌های آن‌ها کاملا بسته باشد. نگهداری نامناسب می‌تواند باعث خراب‌شدن ادکلن در طول زمان شود.

کاربرد، روشی است که ادکلن بر روی پوست یا لباس اعمال می‌شود که بر انتشار و پخش بوی آن تأثیر می‌گذارد. ادکلن‌ها را باید روی پوست تمیز و مرطوب، ترجیحاً روی نقاط نبض مانند مچ دست، گردن و پشت گوش استفاده کرد. ادکلن‌ها را باید کم استفاده کرد و زیاد مالش یا اسپری نکرد. استفاده بیش از حد ممکن است باعث شود که ادکلن بر خود یا دیگران غلبه کند یا آزاردهنده باشد.

جمع بندی

ادکلن، نوعی عطر است که غلظت کمتری از روغن‌های معطر و بویی ملایم و شاداب دارد. ادکلن تاریخچه طولانی و جذابی دارد که به قرن هجدهم باز می‌گردد، زمانی که یک عطرساز ایتالیایی عطر جدیدی را در شهر کلن آلمان ایجاد کرد.

ادکلن دارای ترکیبات مختلفی است که به سه دسته نت ابتدایی، نت میانی و نت پایه یا پایانی تقسیم می‌شوند. ادکلن دارای انواع مختلفی است که برای اهداف مختلف استفاده می‌شود: تستر، نمونه یا سمپل و عطر.

ادکلن، عطری همه‌کاره و لذت‌بخش است که می‌تواند خلق‌وخو، شخصیت و استایل فرد را بهبود دهد.

سوالات متداول در مورد ادکلن از تاریخچه تا نحوه استفاده

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h3″ question-0=”تاریخچه ادکلن به چه قرنی بر می‌گردد؟” answer-0=”تاریخچه ادکلن به قرن هجدهم میلادی و کشور ایتالیا بر می‌گردد. ” image-0=”” headline-1=”h3″ question-1=”آیا تستر ادکلن با ادکلن اصلی تفاوت دارد؟” answer-1=”خیر. تسترها تنها با هدف تسهیل حمل و استفاده در پلتفرم‌های آنلاین عرضه می‌شوند و هیچ تفاوتی با ادکلن اصلی ندارند. ” image-1=”” headline-2=”h3″ question-2=”بهترین نقاط برای استفاده از ادکلن کجاست؟” answer-2=”نقاط دارای نبض مانند مچ دست، گردن و پشت گوش‌ها.” image-2=”” count=”3″ html=”true” css_class=””]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال بارگذاری ...
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!