ماندگاری ادکلن

چطور ماندگاری ادکلن را بیشتر کنیم؟

ادکلن‌‌ها، فقط رایحه‌‌ای دلپذیر نیستند، آنها در واقع، بازتابی از شخصیت و استایل ما هستند. ما زمان و پول خود را برای یافتن رایحه مناسب و مطلوب خود، صرف می‌کنیم، اما اگر این رایحه دلنشین، ماندگاری کمی داشته باشد، می‌تواند به معنی ازدست‌رفتن زمان و هزینه باشد.

در این راهنما، عواملی که بر ماندگاری ادکلن تأثیر می‌گذارند را بررسی می‌کنیم و نکات کاربردی، در مورد چگونگی افزایش طول عمر و ماندگاری ادکلن ارائه می‌دهیم.

عوامل مؤثر بر ماندگاری ادکلن

یکی از عواملی که بر طول عمر و ماندگاری ادکلن‌ها تأثیر می‌گذارد، میزان غلظت اسانس‌های معطر در محصول است.

ادکلن‌هایی با غلظت اسانس بیشتر، عمر طولانی‌تری نسبت به رقیق‌تر‌ها دارند.

علاوه‌براین، کیفیت مواد به‌کاررفته در فرمولاسیون ادکلن، نیز نقش بسزایی در ماندگاری آن دارد؛ زیرا مواد باکیفیت بالاتر، رایحه‌ای ماندگارتر ایجاد می‌کنند.

عوامل خارجی مانند دما، رطوبت و قرارگرفتن در معرض نور خورشید نیز می‌توانند بر طول عمر ادکلن موردعلاقه شما، تأثیر بگذارند. گرما و دماهای بالا، می‌تواند باعث شکسته‌شدن مولکول‌های معطر شده و همین موضوع، عمر ادکلن را کوتاه می‌کند. رطوبت، هم بر ترکیب‌شیمیایی ادکلن‌ها تأثیر می‌گذارد و رایحه آن را تغییر می‌دهد. به همین ترتیب، قرارگرفتن در معرض نور مستقیم خورشید نیز سبب ضعیف‌شدن رایحه و در نتیجه ماندگاری کمتر آن می‌گردد.

2 تکنیک موثر در ماندگاری ادکلن

اصولاً برای به حداکثر رساندن طول عمر ادکلن، لازم است تا نگهداری صحیحی از آن به عمل آید.

 1. ادکلن‌های خود را از نور مستقیم خورشید و دمای بالا، دور نگه‌دارید. یک مکان خنک و تاریک، مانند کشو یا کابینت، برای نگهداری ادکلن‌های شما ایده‌آل است. از نگهداری آنها در حمام خودداری کنید، زیرا گرما و رطوبت ناشی از دوش، می‌تواند رایحه ادکلن را ضعیف نماید.
 2. قرارگرفتن ادکلن در معرض هوا مشکل بعدی در کاهش ماندگاری ادکلن است. اکسیژن می‌تواند مولکول‌های ادکلن را اکسید کرده، رایحه را تغییر داده و طول عمر آن را کاهش دهد. همیشه مطمئن شوید که درپوش ادکلن یا عطر، بعد از هر بار استفاده، محکم بسته شده باشد. علاوه‌براین، می‌توانید ادکلن‌های خود را به بطری‌های کوچک‌تر و مات منتقل کرده و میزان هوای داخل ظرف را کاهش دهید.

6 نکته درافزایش ماندگاری ادکلن‌ شما

اکنون که عوامل مؤثر بر طول عمر ادکلن‌ها و نحوه نگهداری صحیح آن‌ها را شناختیم، 6 نکته کاربردی، برای افزایش طول عمر و ماندگاری ادکلن را بررسی می‌کنیم.

 1. ادکلن را روی پوست مرطوب بمالید.

پوست خشک، تمایل دارد ادکلن را سریع‌تر جذب نماید. استفاده از عطر یا ادکلن روی پوستی که به‌خوبی آبرسانی شده، مثلاً بلافاصله بعد از حمام، به ماندگاری رایحه ادکلن کمک می‌کند.

 1. رایحه‌های خود را لایه‌بندی کنید.

استفاده از لوسیون‌های بدن معطر، بادی‌اسپلش‌ها یا دئودورانت‌ها، می‌تواند یک اثر لایه‌ای ایجاد نماید، لایه‌های اضافی به‌عنوان پایه، عمل کرده و ماندگاری رایحه را افزایش می‌دهند.

 1. اسپری روی نقاط نبض هدف

نقاط نبض مانند مچ دست، گردن و پشت‌گوش گرما منتشر می‌کنند که می‌تواند پخش‌شدن رایحه را تشدید نماید. اسپری ادکلن در این نواحی، باعث گسترش و ماندگاری بیشتر رایحه در طول روز می‌‍شود.

how to make the cologne smell last longer1

 1. از مرطوب‌کننده‌های بدون عطر استفاده کنید.

برخی از مرطوب‌کننده‌ها، حاوی موادی هستند که می‌توانند با ادکلن تعامل داشته باشند، رایحه آن را تغییر داده و طول عمر آن را کاهش دهند. هنگام استفاده از ادکلن، مرطوب‌کننده‌های غیرمعطر را انتخاب کنید، تا از ماندگاری رایحه ادکلن خود مطمئن شوید.

 1. از مالیدن ادکلن خودداری کنید.

هنگام استفاده از ادکلن، از کشیدن مچ دست‌های خود به یکدیگر یا مالیدن ادکلن به پوست خود اجتناب نمایید. این کار، مولکول‌های ادکلن را تجزیه کرده و ماندگاری رایحه را کاهش می‌دهد. در عوض، اجازه دهید ادکلن به طور طبیعی، روی پوست شما خشک شود.

 1. از اسپری‌کردن بیش از حد خودداری کنید.

استفاده از مقدار بیش از حد، می‌تواند حواس را تحت‌تأثیر قرار داده و رایحه را در ابتدا قوی‌تر نشان دهد، اما سریع‌تر از بین می‌رود. چند اسپری، به مقدار مناسب، برای لذت‌بردن از ادکلن موردعلاقه‌تان در طول روز کافی است.

چگونه ادکلن‌های قدیمی ‌یا تاریخ مصرف گذشته را احیا و تازه کنیم؟

باگذشت زمان، ممکن است، ظاهر و رایحه عطرها و ادکلن‌ها تغییر کند. آنها را دور نریزید. راه‌هایی برای احیا و تازه‌کردن ادکلن‌های قدیمی ‌یا تاریخ مصرف، گذشته وجود دارد.

یک روش این است که چند قطره از همان اسانس معطر را به ادکلن موجود اضافه کنید. این کار، می‌تواند به بازیابی رایحه اولیه و افزایش طول عمر آن کمک نماید. از طرف دیگر، می‌توانید مقدار کمی‌ از ادکلن را با یک لوسیون یا روغنِ بدون بو، مخلوط کنید تا محصولی معطر برای بدن ایجاد نمایید.

اضافه‌کردن چند قطره اسانس معطر به ادکلن، می‌تواند باعث احیای مجدد ادکلن شود.

اما اگر ادکلن شما تغییر رنگ داده یا بوی نامطبوعی پیدا کرده، بهتر است آن را دور بریزید. نباید از ادکلن‌های تاریخ مصرف گذشته که فاسد هستند، استفاده کرد، زیرا باعث تحریک پوستی و حساسیت می‌شوند.

چیدمان و نگهداری ادکلن‌ها را خودت انجام بده!

اگر به دنبال راه‌های خلاقانه و مقرون‌به‌صرفه جهت نگهداری ادکلن خود هستید، به این راه‌حل‌ها توجه کنید. شما می‌توانید خودتان در خانه، آنها را انجام دهید.

داخل یک جعبه جواهرات قدیمی ‌را، با مقوا یا تقسیم‌کننده‌ها، به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کنید و بطری‌های ادکلن خود را  در آن، ایمن نگه دارید. با این کار، شما یک جعبه تزیینی زیبا خواهد داشت که از ادکلن‌های شما در برابر نور و در معرض هوا قرارگرفتن، محافظت می‌کند.

گزینه دیگر، استفاده از سینی تزیینی یا سینی روشویی آینه‌ای است. بطری‌های عطر و ادکلن خود را روی سینی بچینید، به‌این‌ترتیب، هم در دسترس هستند و هم نمای جذابی خواهند داشت.

برای کسانی که فضای محدودی دارند، یک قفسه دیواری را می‌توان برای نگهداری ادکلن‌‌ها به کار برد. این کار، باعث می‌شود که ادکلن‌ها، دردسترس قرار گیرند، ضمن اینکه روی میز آرایش شما، شلوغ و به‌هم‌ریخته نیست.

how to make the cologne smell last longer2

3 باور نادرست در نگهداری ادکلن

باورهای نادرست زیادی در مورد نگهداری ادکلن وجود دارد که می‌تواند منجر به اشتباهاتی در مورد چگونگی افزایش ماندگاری ادکلن شود. بیایید برخی از این باورهای نادرست را بشناسیم، تا از اطلاعات خود مطمئن شویم.

 1. نگهداری ادکلن در یخچال باعث ماندگاری بیشتر آن می‌شود. البته دمای خنک، می‌تواند تخریب ادکلن را کاهش دهد، اما نگهداری آن در یخچال غیرضروری است، زیرا ممکن است به دلیل قرارگرفتن در معرض بوی غذا و رطوبت یخچال، رایحه آن تغییر کند.
 2. تکان‌دادن بطری ادکلن، رایحه آن را تقویت می‌کند. تکان‌دادن بطری، می‌تواند حباب‌های هوا را ایجاد کند که ادکلن را اکسید کرده و طول عمر آن را کاهش می‌دهد. در عوض، بطری را به‌آرامی بین کف دست‌های خود بچرخانید، تا مواد، بدون واردشدن هوای اضافی، مخلوط شوند.
 3. اسپری‌کردن ادکلن روی لباس باعث ماندگاری بیشتر آن می‌شود. در وقع ادکلن، به‌گونه‌ای طراحی شده که با روغن‌های طبیعی روی پوست شما، تعامل داشته باشد. اسپری مستقیم روی لباس می‌تواند باعث ایجاد لکه شود و از ایجاد بوی مناسب جلوگیری کند.

جمع‌بندی در مورد ماندگاری ادکلن

همان‌طور که گفته شد با شناخت عواملی که بر طول عمر ادکلن شما تأثیر می‌گذارند، استفاده از تکنیک‌های نگهداری مناسب و اجرای نکاتی برای افزایش طول عمر آن‌ها، می‌توانید مطمئن شوید که رایحه‌های موردعلاقه‌تان، دوام و ماندگاری بیشتری دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال بارگذاری ...
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!