حقایق جالبی در مورد حس بویایی و رایحه‌ها – آیا می‌دانستید؟! (بخش اول)

olfactiion facts

در میان حواس پنجگانه، بویایی، به یاد ماندنی‌ترین و خاطره‌انگیزترین آنها شناخته می‌شود. احتمالا در مورد ارتباط تنگاتنگ رایحه‌ها با خاطرات شنیده‌اید. حس کردن یک رایحه خاص، می‌تواند مثل سفری مجازی، ما را به یک مکان و زمان خاص در گذشته برده و حتی احساسات و عواطف مربوط به آن لحظه را در وجودمان زنده کند. جالب است بدانید که یک رایحه خاص بعد از گذشت یک سال، با دقت ۶۵٪ یادآوری می‌شود؛ در حالیکه یک تصویر خاص، پس از گذشت تنها سه ماه، با دقت ۵۰٪ یادآوری می‌شود! این موضوع در بازاریابی نیز کاربرد زیادی دارد؛ برای مثال، بسیاری از هتل‌ها، در فضاهای مختلف هتل از رایحه‌های خاصی استفاده می‌کنند تا بتوانند خاطرات و احساسات مربوط به مدت زمان اقامت مشتریانشان در هتل را با این رایحه‌ها گره بزنند.

قصد داریم در مجموعه‌ای از مقالات شما را با برخی حقایق جالب و بعضا عجیب دنیای رایحه‌ها و حس بویایی آشنا کنیم که شاید از شیندن برخی از آنها شگفت‌زده شوید!

  • اولین حسی که پس از تولد در کودک رشد می‌کند، حس بویایی است.
  • گفته می‌شود ۸۰٪ مزه‌ای که از غذاها و خوراکی‌ها حس می‌کنیم، وابسته به حس بویایی ماست؛ به همین دلیل است که زمان سرماخوردگی، غذاها معمولا به نظرمان بی‌مزه می‌آیند.
  • بر اساس تحقیقات انجام شده، حس بویایی زنان قوی‌تر از مردان است.
  • در دوران بارداری، حس بویایی خانم‌ها به شدت تقویت می‌شود. دلیل شیوع برخی عوارض بارداری مانند تهوع و میل شدید نسبت به برخی خوراک‌ها، همین موضوع دانسته می‌شود.
  • هر یک از ما در بینی خود بین ۵ تا ۱۰ میلیون حسگر بویایی داریم. عدد قابل توجهی است؛ اما در مقابل سگ‌ها – که ۲۲۰ میلیون حسگر بویایی دارند – زیاد به نظر نمی‌رسد! ما با همین تعداد اندک حسگر بویایی‌مان، قادریم بیش از ۱،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰ (یک تریلیون) بوی مختلف را حس کنیم.
  • تنها موادی دارای بو هستند که قابلیت حل شدن دارند. به همین دلیل است که برای مثال، هیچوقت از شیشه بوی خاصی حس نمی‌کنید!
, , , , , , , , , , , , , ,
اشتراک:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *