بهبود سیستم ایمنی بدن: آیا مصرف قرص‌های ویتامین و مکمل‌ها راهکار مناسبی است؟

fikores immunity

مدتی است که شیوع ویروس کرونا، سبک زندگی مردم را در سراسر دنیا تغییر داده است. این روزها همه ما، عزیزانمان را پایبندی به قرنطینه، ضدعفونی و رعایت نکات بهداشتی تشویق می‌کنیم. اما همانطور که می‌دانید، کرونا به شدت واگیردار است؛ تا حدی که که رعایت همه این موارد نیز عدم ابتلا به آن را تضمین نمی‌کند چراکه حتی در ایده‌آل‌ترین حالت، همه ما به نحوی ناچار به تعامل با دنیای بیرون هستیم. بنابراین بسیاری از مردم برای بهبود سیستم ایمنی بدن خود، به مصرف خودسرانه انواع مکمل‌ها و قرص‌های ویتامین روی آورده‌اند. اما این راهکار تا چه حد می‌تواند مناسب باشد؟

بدن انسان در طول روز، به دوز مشخصی از ویتامین‌ها نیاز دارد. برای مثال، دوز توصیه شده زینک (روی) برای افراد بالغ، ۱۵ میلی‌گرم است و دوزهای بالاتر از ۲۵ میلی‌گرم، می‌تواند در مواردی منجر به کم‌خونی شود. همچنین برای ویتامین ای (E) ، دوز ۱۰ میلی‌گرم در روز توصیه می‌شود و مصرف روزانه دوزهای بالاتر از ۱ گرم، احتمال ایجاد لخته خون را افزایش می‌دهد.

البته این اعداد و ارقام در افراد مختلف متفاوت است و هدف از ارائه آنها صرفاً ایجاد یک ذهنیت کلّی است. در واقع نیاز هر فرد به انواع ویتامین‌ها، موضوعی است که باید پس از بررسی شرایط فیزیکی فرد و در صورت نیاز، انجام برخی آزمایش‌ها، توسط پزشک تشخیص داده شود. بنابراین توصیه می‌شود تا حد امکان، ویتامین‌های مورد نیاز بدن خود را به‌صورت طبیعی و از طریق مصرف میوه‌ها، سبزیجات و مواد غذایی سالم و غنی تامین کنید.

, , , , , , , , , , , , , , , ,
اشتراک:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *